Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeżeli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi albo nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są zazwyczaj szkodliwe dla człowieka.

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog powinien pomóc w rozprawieniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą ludzie z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. Podczas terapii psycholog używa naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, http://r5w.pl gabinet psychoterapii kielce i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten oparty jest na współpracy i dialogu. Pacjent ma zagwarantowane środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby zidentyfikować i wyeliminować wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać aktualne problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy rozważyć pójście na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają fakty i nie wierzą w mity, to ludzie nierzadko czują się zagubieni przed podjęciem próby leczenia. Warto pokonać lęk, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą potrzebować pomocy w chronicznej chorobie, która wpływa na układ emocjonalny i psychikę. Są też potrzebujący szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z perspektywą rozpadu związku, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.